X
تبلیغات
دبستان حکمت 1
فعالیت آموزشی وپرورشی .نمونه سوال ، طرح درس و بودجه بندی کتب درسی ابتدایی

نام درس : علوم تجربی            موضوع درس: نور و رنگ         نام ئآموزگار : فاطمه ترابی               دبستان دحکمت

پایه پنجم

هدف کلی

آشنایی دانش آموزان با نور و خصوصیات نور هم چنین چگونگی استفاده از  انرژی نور

هدف های رفتاری

1-      خورشید را به عنوان یک منبع نوری بزرگ نام ببرد و در مورد این منبع نور توضیحاتی ارائه نماید.

2-      چشمه های نور را نام برده و فرق آن ها را بیان نماید.

3-      با چگونگی تجزیه نمودن  نور اشنا شده و در مورد منشور توضیحاتی ارائه نموده .

4-      عدسی را بشناسد کاربرد آن را در وسایل مختلف توضیح دهد.

وسایل مورد نیاز

-          منشور- تصاویر مختلف در این ارتباط- وسایلی که در آن ها عدسی به کار رفته- کتاب درسی و وسایل مربوط به درس

روش های تدریس

روش گروهی- پرسش و پاسخ

آمناده سازی

سلام و احوال پرسی – حضور و غیاب- ایجاد روحیه و انگیزه در دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

1-      در مورد نور و چگونگی باز تابش آن مطالبی بیان کنید؟

2-      کاربرد آینه ها را در زندگی بیان نمایید؟

3-      در مورد زیبابین مطالبی بیان کنید و کاربرد نور در این وسیله به چه شکلی است؟

4-      در مورد کوره آفتابی چه می دانید فایده های کوره آفتابی را توضیح دهید؟

ارائه درس جدید

بعد از این که براساس ارزشیابی تشخیصی به آموخته های دانش آموزان در مورد رنگ پی بردیم اطلاعات را با کمک خود دانش آموزان جمع بندی نموده و به ارائه درس جدید می پردازیم.

-          معلم: بچه ها نور چیست؟

-          دانش آموزان پس از مشورت با اعضای گروه بیان می کنند که نور شکلی از انرژی است و برای دیدن اشیا به آن نیازمندیم.

-          معلم: چه منابع نور را می شناسید؟

-          دانش آموزان بعد از مشورت بیان می کنند نور خورشید- شمع- چراغ نفتی- چراغ های مطالعه

-          معلم گفته های دانش آموزان را تایید می نماید و بعد از جمع بندی مطالب ارائه شده  از دانش اموزان می پرسد کدام منابع نوری به طور طبیعی وجود دارند و چه منابعی غیر طبیعی هستند؟

-          دانش آموزان پس از مشورت پاسخ می دهند که نور خورشید منبع نور طبیعی است و چراغ های نفتی و الکتریکی غیر طبیعی هستند.

-          معلم: ضمن ارایه اطلاعات بیشتر در این زمینه تو ضیح می دهد  همان طور که شما گفتید منابع نور طبیعی و مصنوعی هستند .و طبیعی به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد ولی منابع مصنوعی ساخته دست بشر هستند . و به این منابع نوری چشمه های نور طبیعی و مصنوعی می گویند.

-           به همین روش در مورد چگونگی تجزیه نور و انجام این کاربه وسیله منشور توضیحاتی با کمک خود دانش آموزان داده شده و اطلاعات بیان شده جمع بندی می گردد.

-          در مورد چگونگی تشکیل رنگین کمان و این که قطرات آب به شکل منشور نور را تجزیه می کنند نیز مطالبی بیان می شود و در صورت مساعد بودن هوا و وجود نور آفتاب در داخل حیاط آزمایش تشکیل رنگین کمان را نیز انجام می دهید.

جمع بندی و خلاصه مطالب

در این قسمت از درس مطالب ارائه شده توشط معلم و دانش آموزان جمع بندی شده و به شکل خلاصه روی تابلو نوشته می شود.

ارزشیابی تکوینی

در این قسمت از درس سوالاتی در ارتباط با درس ارائه شده از دانش اموزان پرسیده می شود تا به میزان یادگیری آنان پی ببریم. و در صورت نیاز مطالبی را بیان نماییم.

1-      نور چیست؟

2-      چگونه یک جسم دیده می شود؟

3-      منشور چیست؟

4-      تجزیه نور خورشید یعنی چه؟

5-      چگونگی تشکیل رنگین کمان را بیان کنید؟

 

تکالیف در جهت تثبیت یادگیری

1-      نور خورشید را با استفاده از میله خودکار تجزیه کنید و شکل آن را رسم نمایید.

2-      غیر از منابع نوری که نام بردیم تحقیق کنید چه منابع نوری دیگری به شکل طبیعی یا مصنوعی وجود دارند؟

3-      کاربرد نور را در ابزار مختلف بیان کنید.

 


«پیشنهاد»

موضوع: پیشنهاد کلاس های ضمن خدمت ریاضی ابتدایی برای آموزگاران

هدف: با توجه به این نکته که دروس دوره ابتدایی اساس  و زیر بنای دروس سایر دوره های تحصیلی را تشکیل می دهند بنابر این توجه به اهمیت این موضوع باعث می شود تا مدرسان این دوره از نظر اطلاعات و روش های تدریس مهارت خاص را ااتخاذ نمایند.

ضرورت اجرای پیشنهاد:

1-      عدم اطلاع اکثریت آموزگاران (چهارم و پنجم) با مفاهیم ریاضی و عدم یادگیری مفاهیم توسط خود آموزگاران و در نتیجه عدم توانایی در ارائه و تدریس و تفهیم مطالب به دانش آموزان

2-      بعضی از آموزگاران (چهارم و پنجم) با این که آگاهی و اطلاع لازم را در یادگیری و درک مفاهیم ریاضیات دارند  ولی توانایی کافی در ارائه و  تدریس مفاهیم به دانش آموزان را ندارند .

بنا بر مطلب ذکر شده جهت ارتقا سطح کیفی یادگیری دانش آموزان مقطع ابتدایی به خصوص پایه های چهارم و پنجم پیشنهاد می شود کلاس های ضمن خدمت ی به صورت کارگاهی تشکیل شوند تا هم مشکلات و ناتوانی ها بیان گردد هم توسط اساتید مجرب راه کارها و روش های مناسب به آموزگاران محترم آموزش داده شود.

فاطمه ترابی

دبستان حکمت «1»


روش تدریس جغرافیا پنجم (همسایگان ایران)

روش تدریس در ارائه دروس جغرافیا به شکل سفرنامه

با توجه به این که در کتاب جغرافیا پایه پنجم در بعضی از دروس همسایگان ایران تدریس می شوند و دانش آموزان اطلاعاتی مانند قرار گرفتن این کشور در کدام جهت جغرافیایی ایران – کوه ها – رودها- دین و زبان – منابع- معادن- محصولات کشاورزی و ... به دست می آورند.

متوجه این نکته شدم که این اطلاعات شبیه به هم باعث فرار بودن از ذهن دانش آموزان می شود . و با توجه به این که همسایگان را به صورت مجزا کاملاً یاد می گیرد. ولی در ارائه اطلاعات آن ها وقتی به صورت کلی از او خواسته می شود دچار مشکل می گردد.بنابراین تصمیم گرفتم که این دروس را به شکل سفرنامه هایی که خود دانش آموزان تهیه می کنند تدریس نمایم. و با ارائه این روش کمک چشم گیری به یادگیری اطلاعاتی که در این درس ها آمده است می شود. یک نمونه از این سفرنامه پیوست می باشد.

فاطمه ترابی

دبستان حکمت «1»

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم مرداد 1389ساعت 17:22  توسط دبستان حکمت 1  | 

برای مشاهده و دانلود روی لینک کلیک نمایید .

http://delbaste.com/upload/images/edmc8227bixtf0cmacj.pdf

http://delbaste.com/upload/images/apgp0mti2ugawjt8mnx.pdf



+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد 1389ساعت 1:11  توسط دبستان حکمت 1  | 

برای مشاهده روی آدرسها کلیک نمایید



+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد 1389ساعت 0:20  توسط دبستان حکمت 1  | 

ُُفعالیت های معاون آموزشی

_ ثبت نام دانش آمزان وتشکیل پرونده برای آنها طبق حرف الفبا وکد بندی آنها

_ اخذ پول کتاب درسی وتوزیع کتاب بین دانش آموزان

_ برگزاری جشن شوکوفه ها - تنظیم برنامه ی درسی ونصب آن در کلاس ها _ کلاس بندی دانش آموزان و برقراری نظم بین کلاس ها

_ برگزاری برنامه صبح گاهی و عصر

_ تدوین و برگزاری برنامه های  مربوط به انجمن اولیاء و مربیان و نظارت و برگزاری انتخابات  و شمارش آراء به کمک همکاران و اعلام نتایج آن...

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر 1389ساعت 1:34  توسط دبستان حکمت 1  | 

مفهوم و علل افت تحصیلی

افت در لغت به معناي افتادن، نقصان، كاستي و كاهش است و اصطلاح آموزشي آن افت تحصيلي است كه در معناي عام به مردودي دانش‌آموزان و تكرار پايه‌ي تحصيلي اطلاق مي‌شود.

افت تحصيلي را مي‌توان به دو دسته تقسيم كرد:

الف) افت تحصيلي آشكار (كمي): به تعداد آمار مردودي هر پايه و تكرار آن اطلاق مي‌شود.‌

ب) افت تحصيلي پنهان (كيفي):

افت تحصيلي پنهان (كيفي) به دو دسته تقسيم مي‌شود:

الف: شامل دانش‌آموزاني مي‌شود كه براي جلوگيري از مردود شدن با توسل به شيوه‌هاي مختلف اقدام به گرفتن نمره نموده و جان به سلامت مي‌برند كه ممكن است ضعف خود را درپايه‌هاي بالاتر نشان داده و يا آن را جبران كنند.

....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389ساعت 1:53  توسط دبستان حکمت 1  | 

بنام خــــــــــدا

 

1- یادگیری از طریق همیاری ( مثال درس زبان فارسی)

 

معلمان بایدبه دانش آموزان فرصت دهند  تا به صورت گروهی و از طریق همیاری به یادگیری اقدام کنند .یادگیری از طریق همیاری یک قالب یا چهارچوب آموزشی است که در آن گروه های دانش آموزی ناهمگن از سوی معلم شکل داده می شوند و به فعالیت می پردازند.

 

هدف نهایی از کاربست الگوی تدریس یادگیری از طریق همیاری دستیابی به فعالیت های عالی ذهنی است. همبستگی مثبت، مسئولیت فردی، تعامل چهره به چهره، مهارت های اجتماعی و پردازش گروهی. این عناصر معلم را از سخنرانی صرف و دانش آموز را از تکرار بی مورد آموخته هایش رها می سازد. افزون بر این، یاگیری از طریق همیاری فرصت هایی را پدید می آورد که یادگیرندگان بتوانند در موقعیت هایی چون کارگروهی، ارتباطات، ایجاد هماهنگی اثرگذار و تقسیم کار موفق شوند.  سینر گوژی برای آموزش یادگیری از طریق همیاری چهار روش را ارائه می دهد :

 

 الف ) طرح کارایی گروه ب) طرح تدریس اعضای گروه ج)طرح قضاوت عملکرد ث)طرح روشن سازی طرز تلقی

 

 

....             


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389ساعت 1:46  توسط دبستان حکمت 1  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم تیر 1389ساعت 12:57  توسط دبستان حکمت 1  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم تیر 1389ساعت 12:49  توسط دبستان حکمت 1  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم تیر 1389ساعت 12:47  توسط دبستان حکمت 1  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم تیر 1389ساعت 12:42  توسط دبستان حکمت 1  |